Skip Navigation LinksAnasayfa -> Sıkça Sorulan Sorular

Site işleyişi, Köpek Cinselliği, Gebelik ve Doğum Hakında Sıkça Sorulan Sorular

  • SİTEMİZ VE İŞLEYİŞİ HAKKINDA
  • KÖPEK CİNSELLİĞİ, GEBELİK VE DOĞUM HAKKINDA

SİTEMİZ VE İŞLEYİŞİ HAKKINDA

Sitenize nasıl üye olabilirim ?

Sitemize üyelik sayfasındaki ilgili alanları doldurup "ÜCRETSİZ KAYDOLUN" butonuna basarak üye olabilirsiniz. Doldurulması zorunlu alanları boş bırakırsanız kayıt işlemi gerçekleşmez. Kayıt formundaki uyarılar sizi yönlendirecektir. Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra, sitemizin ve sizin güvenliğiniz için "EPOSTA DOĞRULAMASI" nın yapılması gerekmektedir. Bunun için mail adresinize gönderilen, aktivasyon kodunu içeren linke tıklayınız. Gerisini sistemimiz otomatik olarak gerçekleştirecek ve üyeliğiniz aktif hale gelecektir. bu yüzden mail adresinizin doğru girildiğine özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sitenize kayıt yaptırdım ancak mail adresime aktivasyon kodu gelmedi ?

İnternet bağlantınızı kontrol edin. Mail alma programınızı kapatıp tekrardan açın ya da sayfayı tazeleyin (F5 tuşu ile). Bunları yapmanıza rağmen gönderdiğimiz maile ulaşamıyorsanız çok büyük olasılıkla mail adresinizi yanlış girmişsinizdir. Bu durumda iletişim sayfamızı kullanarak durumu editörümüze bildiriniz. Gerekli düzeltme editörümüz tarafından gerçekleştirilecektir.

Gönderdiğiniz aktivasyon kodu çalışmıyor, ne yapmalıyım ?

Uzun süredir aktive edilmeyen üyelik başvuruları sistemimiz tarafından otomatik olarak silinmektedir. Dolayısıyla eskimiş aktivasyon kodu çalışmayacaktır. Lütfen sitemize tekrardan kayıt yaptırın ve yeni aktivasyon kodunuzu gönderelim.

Üyeliğim dondurulmuş, nedeni ne olabilir ?

Eğer aktivasyon işlemini gerçekleştirmeden siteye giriş yapmaya çalıştıysanız bu uyarıyı almanız normaldir. Aktivasyon yaptırdığınız halde bu uyarıyı alıyorsanız, sitemizin genel etik kurallarına uymadığınız şüphesiyle üyeliğiniz dondurulmuş olabilir. Lütfen iletişim sayfamızdan gerekli detaylı açıklamaları yaparak durumu bize bildirin.

Yönetim panelini nasıl kullanacağım ?

Site sayfalarımızın her birinin üst kısımlarında "Yönetim Paneliniz" butonu vardır. Bu butona tıklayın ve "ilan ekleme", "ilan güncelleme", "üyelik bilgileri güncelleme" vb. işlemlerinizi dilediğinizce gerçekleştirin. Yönetim panelinizi kullanabilmek için üye olmanız ve siteye giriş yapmanız gerektiğini de unutmayın!

İlanlarımı bir süreliğine dondurabilir miyim ?

İlanlarınızı istediğiniz zaman, istediğiniz kadar dondurabilirsiniz. Dondurma işlemini yaptığınızda ilan bilgileriniz sistemimizde tutulmaya devam eder. Ancak dondurduğunuz süre boyunca sitedeki aramalarda çıkmaz ve yayınlanmaz. Yoğun bir dönemdeyseniz ya da köpeğinizi çiftleştirme konusunda daha uygun bir dönem düşünüyor ve bu süre zarfında talep almak istemiyorsanız ilanlarınızı bir süreliğine dondurabilirsiniz.

İlan ekleme kısmı nerede ?

İlan ekleme de dahil her türlü işleminizi "Yönetim Paneliniz" kısmından gerçekleştirebilirsiniz.

Mail adresimi nasıl değiştirebilirim ?

"Yönetim Paneliniz" i kullanarak "Üyelik Bilgilerim" bölümünden bu değişikliği yapabilirsiniz. Ancak yeni kayıt yaptırırken nasıl "Aktivasyon Koduyla Eposta Doğrulaması" yaptırdıysanız mail adresi değiştirirken de yaptırmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Sistemimiz Mail adresi değişikliği yaptığınız taktirde otomatik olarak sizi uyaracak ve "yeni mail adresinize" gönderilen aktivasyon linkine tıklamanızı isteyecektir.

Rahatsızlık veren ilanları nasıl şikayet edebilirim ?

Eğer herhangi bir ilanda uygunsuz yazı ve resim içeriğine rastlarsanız lütfen ilanın detaylı görünümünün bulunduğu sayfanın en alt kısmındaki küçük kızgın adam ifadesine tıklayıp açılan form penceresini kullanarak durumu bize bildiriniz.

Rahatsızlık veren üyeleri nasıl şikayet edebilirim ?

Böyle bir durumda lütfen iletişim sayfamızı kullanarak şikayet konunuzu detaylı bir şekilde yazıp bize gönderin.

İlanımı silmek istiyorum ne yapmalıyım ?

"Yönetim Paneliniz" i kullanarak "İlan İşlemleri" bölümünde öncelikle sileceğiniz ilanı "Seç" butonuna basarak seçiniz. Altta açılan kısımda "İLANI SİL" butonun tıklayıp işlemi onaylayınız. İlanınız kalıcı olarak sistemimizden silinecektir.

İlanıma resim yükleyemiyorum, neden ?

Resminizin boyutu çok büyük olduğunda ya da standart resim formatlarının (jpeg,gif,png vb.) dışında olduğunda sistemimiz sizi uyararak resim yüklemenizi engeller. Lütfen daha küçük boyutlu (200 KB'tan küçük) ve uygun formatlarda bir resim bularak yeniden deneyiniz. Fotoğraf makinasından ya da cep telefonundan aldığınız resimlerin çoğu 1 MB'tan daha büyük bir boyuta sahiptir ve bu konuda sıkıntı yaşamanız doğaldır. İnternet üzerinden resim boyutlandırmaya yarayan basit ve ücretsin pek çok program indirebilirsiniz. Bu programlardan herhangi biriyle mevcut resminizi küçültebilirsiniz. (Sistemimize en uygun resim boyutu 500*400 pixeldir)

İlan sayfasında mail adresim görünüyor, görünmesini istemiyorum ?

Kopegimees.Com site içi mesajlaşma hizmeti sunmaz. Üyelerimiz arasındaki iletişim, ekledikleri ilanlarda zorunlu olarak yer alan eposta adresleri üzerinden gerçekleştirilir. Sitemizi kayıt sayfasında gerekli uyarı tüm üyelerimize yapılmıştır.

İlanlarımda telefon ve adres bilgilerim görünsün istiyorum, ne yapabilirim ?

Bireysel üyelerimiz için telefon ve adres bilgileri zorunlu değildir. Buna rağmen bu bilgileri giren üyelerimizin mağduriyet yaşamaması için İlk kayıt sırasında bu bilgiler ilan sayfalarında gözükmeyecek şekilde ayarlama yapılır. Dileyen üyelerimiz YÖNETİM PANELİ - GİZLİLİK AYARLARI kısmından bu bilgilerini görünür hale getirebilirler.

KÖPEK CİNSELLİĞİ, GEBELİK VE DOĞUM HAKKINDA

Köpeklerde cinsel olgunluk yaşı nedir ?

Bazı köpeklerde (özellikle dişi köpeklerde) dış faktörlerin etkisiyle 20-22 aya kadar uzadığı görülse de Köpeklerde normal olarak cinsel olgunluk yaşı ortalama 7-12 aydır. Bu sürenin uzamasında hastalık, beslenme şekli, ırk farklılıkları, iklimsel farklılıklar, genetik faktörler gibi pek çok neden rol oynayabilmektedir. Ancak çiftleşme ve çiftleşmenin hem anne hem de yavruların sağlığı bakımından başarılı olması söz konusu olduğunda bu sürenin 5-6 ay kadar uzun tutulması en doğrusudur.

Köpekler cinsel olgunluğa erişir erişmez çiftleşirse herhangi bir sakıncası olur mu ?

Köpeklerin cinsel olgunluğa erişmesi ırklara ve köpeklerin tek tek bireysel gelişmesine göre değişkenlik gösterse de ortalama 12 ay içerisinde gerçekleşir. Ancak erkek köpeğin, özellikle dişi köpeğin en azından 16-18 ayını tamamlamasını beklemek en doğrusudur. Bu dönemden önce yaşanan çiftleşmelerde çoğunlukla fiziksel, bazen de psikolojik sorunlar yaşanabilmektedir. Ayrıca ilerki dönemlerde üremeyle ilgili sorunları daha fazla yaşamaları da muhtemeldir.

Dişi köpeklerde kızgınlık dönemleri ne zaman olur ?

Dişi köpeklerin kızgınlık (oestrus) dönemleri genellikle yılda iki kez ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olur. Ortalama 21 gün sürer. Tabi bu dönemler saatle kurulmuş gibi gerçekleşmez. Bir çok faktör de devreye girince kızgınlık dönemlerinde mevsimsel ve süresel sapmalar olağan durumlardır. Bu yüzden, yılda iki kez ve ortalama 6 ayda bir gerçekleşir demek daha doğru olacaktır.

Erkek köpeklerde kızgınlık dönemi var mıdır ?

Erkek köpeklerde dişilerde olduğu gibi bir kızgınlık dönemi yoktur. Erkek köpek anatomik olarak çiftleşmeye daima hazırdır. Tabi ki dişi köpeklerin kızgınlık dönemlerinde etrafa yaydıkları cezbedici kokuların etkisiyle aynı dönemlerde erkek köpeklerin de herzamankinden daha çok aklının cinsellikte olacağı ve "kızışacağı" olgusu da bir gerçektir!

Dişi köpeklerde gebelik ne kadar sürer ?

Dişi köpeklerde hamilelik ortalama 54-72 gün sürer. Birkaç günlük sapmalar normal kabul edilebilse de Haftaları bulan erken doğumlar ve gecikmelerin problemli sonuçlar doğurması muhtemeldir.

Dişi köpeğimin kızgınlık dönemine girip girmediğini nasıl anlarım ?

Kızgınlık dönemindeki dişi köpekte sürekli yalanma ve temizlenme isteği vardır. Vulva şişkin ve kızarıktır. İlk bir iki gün sarımsı beyaz daha sonra gittikçe koyulaşan kırmızı bir akıntı görülür. Her oturup kalktığı yerde kırmızı bir leke bırakır veya yürürken yerlere kan damladığını görürsünüz. Nadir olarak çok titiz köpeklerde sürekli temizlenme nedeni ile bu tür bir akıntı görmeyebilirsiniz.

Erkek köpeğim sürekli bacağıma sarılıyor, ne yapmalıyım ?

Erkek yavru köpekler çoğunlukla seksüel oyunlar yaparlar; birbirlerinin üzerine atlar, bellerine binerler. Yetişkin olduklarında, seksüel tepkilerin normal olarak gelişmesi için bu tip oyunlar normal, hatta önemli ve gereklidir. Eğer yavru köpekler izole edilir, gruplarından ayrı, tek başlarına bakılırlarsa veya sosyal temasları kesilip, seksüel oyunları engellenirse, ileride erişkin olduklarında seksüel davranışlarda birçok problem ortaya çıkar. Bu dönemde arkadaşları yerine insanlarla oynarlarsa, ileriki yaşlarda cinsel arzuları uyandığında insanların bacaklarına sarılırlar. Buradaki amaç tamamen cinsel arzu olamaz, çünkü bunda çoğu zaman bir cinsel tatmin beklentisi yoktur. İllaki bir tatminden söz edeceksek, bebekliklerinde hemcinsleriyle yapamadıkları cinsel oyunların tatmin edilmesidir bu. Yani bu davranışta amaç çok büyük ihtimalle oyundur. Dolayısıyla bu tür davranışlarda bulunduğunda köpeğinize sert tepkiler vermekten kaçının, sesinizi belli bir tondan fazla yükseltmeyin. Sabırla her defasında ön ayaklarından tutup yere indirin. Aynı anda sevgi ve şefkatinizi hissettirin.

Dişi köpeğim bazen bacağıma sarılıyor, sürtünüyor ne yapmalıyım ?

Erkek köpeklerin çoğunlukla oyun amaçlı ve her dönemde yapabildiği bu tür davranışları bazı dişi köpekler sadece kızgınlık dönemlerinde yapabilmektedir. Bu türden seksüel davranışları anormal olarak nitelendirmek yanlış olacaktır. Aşırı ve sert tepkiler vermekten kaçının. Anlayışlı ve ilgili bir yaklaşımla bu dönemi atlatmasına yardımcı olun.

Dişi köpeğime regl dönemlerinde bez bağlayabilir miyim ?

Evet, hem köpeğinizin etrafı kirletmesini hem de olası bir çiftleşmeyi önlemesi bakımından faydası olabilecek bez ve külot vb. ürünleri piyasada bulabilirsiniz.

Köpeklerde en uygun çiftleşme dönemi ne zamandır ?

Dişi köpeklerin en uygun çiftleşme yaşı genellikle 3 öestrüs (kızgınlık) dönemi yada 18 ay civarıdır. En uygun çiftleşme günü ise köpeğin genel yapısına göre değişmekle birlikte oestrus döneminin 7-11 günleri arasıdır. Dişi köpeğin davranışları da uygun zamanın belirlenmesinde önemli bir kriterdir. Ovulasyon (yumurtlama) çoğunlukla kızgınlığın 3-4'üncü gününde şekillenmektedir. Buradan yola çıkarak dişinin erkekle ilk ilgilenmesinden (ovulasyon bitimi) 4-6 gün sonrası çiftleştirme için uygundur.

Köpeklerde doğum kontrolü mümkün müdür ?

Gerek erkek gerekse dişilerde cerrahi girişimle hayvanlar ömür boyu kısır bırakılabilir. Buna karşılık modern tıp çeşitli hormon preparatları ile kızgınlığın geçici veya devamlı olarak ertelenmesini mümkün kılmaktadır. Bu şekilde istenmeyen gebelikler engellenir, yalancı gebeliklerden korunulur ve istendiği zaman tekrar yavru alınabilir. Ancak uzun süre hormon kullanımının da bazı yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır. Kızgınlığı erteleme işlemleri anöstrus döneminde veya önceki kızgınlıktan en az iki ay sonra yapılmalıdır. Kızgınlığı baskılama (başlayan kızgınlığın baskılanması) için pratik olarak kanamanın ilk üç gününde enjeksiyon yapılmış olmalıdır.

Dişi köpeğimin gebe olup olmadığını nasıl anlarım ?

Gebelik tanısı konusunda köpek sahibi olarak bizlerin farkedebileceği belirtiler şunlardır :

Karnın büyümesi ve iştahın artması.
Meme bezlerinin gelişimi ve süt salgılanması.
Davranış belirtileri (Sakinleşme veya hırçınlaşma vb.)

Dişi köpeklerde kürtaj operasyonu yapılıyor mu ?

İstenmeyen bir çiftleşmenin üçüncü günü ile onuncu günü arasında veteriner döllenmiş yumurtanın ayrılmasını hızlandıran hormonlar vererek gebeliği sonlandırabilir. Bunun dışında 3-10 günlük süreyi aşmaması şartıyla gebe köpeğe kısırlaştırma operasyonu yapmak ta mümkündür. Bu da günümüzde veterinerler tarafından yapılan çok yaygın bir uygulamadır. Bu durumda dişi köpeğin gebeliğine son verilir ve hayatının sonuna kadar kısır kalır.

Köpek kısırlaştırıldıktan sonra geri dönüşü var mı ?

Köpek kısırlaştırıldıktan sonra asla bir geri dönüş söz konusu değildir.

Köpeklere eş seçiminde nelere dikkat edilmelidir ?

Eş seçiminde en çok fiziksel özelliklere dikkat etmek gerekir. Dişi köpekler kendilerinden daha iri köpeklerle çiftleştirilmemelidir. Zaten cüsse olarak aralarında büyük fark olan köpeklerin çiftleşebilmeleri fiziksel olarak mümkün değildir. Eğer mümkünse kendi ırkından olan bir eş seçilmelidir. Doğacak yavruların sahiplendirilmesi gibi bir sıkıntının olacağı da düşünülürse bu daha da önem kazanmaktadır. Zira toplum tarafından ırk karakteri gösteren köpeklerin daha çok sahiplenildiği bilinen bir gerçektir. Ayrıca yavruların sağlık ve davranışsal olarak gösterebilecekleri karakteristik ırksal özelliklere hakim olmanın avantajlarını da gözönünde bulundurmakta fayda vardır. Dikkat edilmesi gereken başka önemli bir husus da çiftleştirilecek köpeklerden herhangi birisinin kalıcı, kalıtsal bir hastalığının olmamasıdır. Böyle bir durum varsa kendi egolarımızı bir kenara bırakıp doğacak yavruların da anne ve babalarının çektiği eziyeti çekmelerinin önüne geçmek insani bir tavır olacaktır.

Köpeklerin çiftleşmesi için nasıl bir ortam sağlamak gerekir ?

Çiftleştirilecek köpeklerin stresten, kendilerine kaygı verecek olan ortamlardan uzak tutulması gerekir. Etraftaki uyarıcı faktörlerin en aza indirilmesi özellikle önemlidir. Çiftleşme ortamı olarak erkek köpeğin alıştığı yaşam alanının seçilmesi faydalı olabilir. Çiftleştirme konusunda ne erkeğe ne de dişiye baskı yapmamak gerekir. Hatta uzaktan farkettirmeden izlemek kaydıyla onları yalnız bırakmak en doğrusudur. ilk defa çiftleştirilecek olanlara daha önce çiftleşmiş bir eş bulmak en sağlıklısıdır. Aksi halde hem köpekler hem de sahipleri bakımından çiftleşme süreci sabır isteyen bir durum haline gelebilir.

Köpeğimiz gebe ise beslenme ve yaşamında ne gibi değişiklikler yapmamız gerekir ?

Hamile olduğunu düşündüğümüz köpeğimizi ırkına uygun olarak yavru köpek mamaları ile beslemek en uygun davranış olur. Zira yavru mamalarında doğacak yavruların anne karnında gelişimi açısından faydalı olacak daha fazla vitamin ve mineral vardır. Ancak iştah arttı diye yemek ve mama miktarını aşırı boyutlarda artırmamaya da dikkat etmek ve bu konuda dengeli davranmak gerekir. Ayrıca hamilelik süresince köpeğimizi stresten uzak tutmak ve her zamankinden daha fazla ilgi ve alaka göstermek gibi bir sorumluluğumuzun olduğu da unutulmamalıdır.

Köpeğimizin doğum anının yaklaştığını nasıl anlayabiliriz ?

Dişi köpeklerde hamilelik ortalama 54-72 gün sürer. Öncelikle bir takvim tutmamız ve tahmini bir doğum tarihi saptamamız gerekir. Doğum başlamadan kısa bir süre önce köpeğin vücut ısısı aniden düşer. Yaklaşık 24 saat sonra ilk sancılarını fark edebiliriz. Doğum başlangıcında hızla solumaya başlar ve huzursuz görünür.

Ansızın doğum vakti geldi. Yapacaklarımız nelerdir ? Köpeğimiz kendi kendine doğum yapabilir mi ?

Doğumun veteriner kontrolünde olması en sağlıklısıdır. Bu imkan olmaksızın doğum aniden geldiyse hamilelik sırasında kontrolleri yapılmış sağlıklı bir köpek kendiliğinden de doğum yapabilir. Doğum için temiz ve sessiz bir ortam hazırlamanız daima faydalıdır. Hayvan sahibi olarak birkaç parça temiz kuru havlu bulundurmanız her zaman iyidir. Çünkü anne yavrularını yeterince yalayamaz ise siz silerek yavruları kurutabilirsiniz. İlk yavrunun doğumundan önce yeşil renkli ve kanlı bir akıntı geldiyse hiç vakit kaybetmeden hekiminizi müdahale için yardıma çağırın. Aşırı bir ağrı, bitkinlik halleri, aşırı titreme, iki yavru doğumunun arasından birkaç saat geçmiş olması ve bu süre içerisinde hala sancısının olması gibi durumlarda mutlaka Veteriner hekiminizden yardım talep edin.

Normal koşullar altında 2 yavru arasındaki maksimum bekleme süresi ne olmalıdır ?

Yaklaşık birer saat aralıklarla yavrular doğar. Bu süre fazla uzarsa derhal veteriner hekiminizi çağırınız.

Doğumun sona erdiğini nasıl anlarız ?

Anne gözle görünür şekilde, büyük oranda sakinleşir. Yavrularıyla daha fazla ilgilenmeye başlar.

Doğum sonrası köpeğimize nasıl bakmalıyız ?

Öncelikle annenin sağlığını korumak en başta gelen görevimizdir. Zira yavruları yaşatacak olan öncelikle annedir. Yavrular sütten kesilene kadar hamilelik döneminde başladığımız yavru köpek mamasına devam etmeliyiz. Yavrular mutlaka annenin ilk sütünden (kolostrum) ilk 24 saat içinde içmelidirler. Bu süt yavruları bir süre hastalıklardan koruyacaktır. Eğer yavru sayımız fazla ise beslenmeleri konusunda anneye yardımcı olmalıyız. Ve yapabiliyorsak yavruları gruplandırıp aralarında dönüşümlü olarak sırayla annelerini emmelerini sağlamalıyız. İyi beslenemeyen yavru gelişemeyecektir ve ölüm tehlikesi taşır. Gerekirse dışarıdan besin takviyesi yapmalıyız. Dikkat etmemiz gereken başka bir husus da anne köpeğin yavruları yalayıp tuvaletlerini yaptırıp yaptırmadığını kontrol etmektir. Beslenme dışında dışkılamak da yavrular için yaşamsal öneme sahiptir. Annemiz bunu yaptırmıyorsa iş başa düştü demektir. Ilık suyla ıslatılmış pamuklarla anal bölgelerine masajlar yaparak bu işlemi gerçekleştirmemiz gerekir.
Copyright © 2011 kopegimees.com
Anasayfa    Üye Ol    Üye Girişi    Üyelik Sözleşmesi    Detaylı Arama    İletişim    Hakkımızda    Site Haritası
dekopet
Köpek Kulübesi-1

Dış Mekan Köpek Kulübesi
(2-6 kg arası köpekler)
KDV Dahil 324,00 TL
Köpek Kulübesi-2

Dış Mekan Köpek Kulübesi
(7-16 kg arası köpekler)
KDV Dahil 654,00 TL
Köpek Kulübesi-3

Dış Mekan Köpek Kulübesi
(17-36 kg arası köpekler)
KDV Dahil 989,00 TL
Köpek Kulübesi-4

İç Mekan Köpek Kulübesi
(7-16 kg arası köpekler)
KDV Dahil 529,00 TL
Köpek Kulübesi-5

İç Mekan Köpek Kulübesi
(7-16 kg arası köpekler)
KDV Dahil 529,00 TL